Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου 2017

Μπάσκετ: «Βόλτα» στην Πάτρα ο Ολυμπιακός

Χωρίς να συναντήσει κανένα απολύτως πρόβλημα ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα τον Απόλλωνα Πατρών εκτός έδρας με 87-70, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 19ης αγωνιστικής της Α1.
Μπορεί να μην είχε σε ένα ακόμη ματς τον Βασίλη Σπανούλη, ωστόσο, η πειραϊκή ομάδα παρουσιάστηκε σοβαρή και πειθαρχημένη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό κι έφτασε πολύ εύκολα στην 18η νίκη της στο πρωτάθλημα. Νίκη που τη διατήρησε στην κορυφή της κατάταξης με «συγκάτοικο» τον Παναναθηναϊκό, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Ενόψει του δύσκολου αγώνα που ακολουθεί με την Μακάμπι στο Ισραήλ, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος φρόντισε να δώσει... ανάσες στους Πρίντεζη και Παπανικολάου, οι οποίοι χρησιμοποιήθηκαν 13 και 20 λεπτά αντίστοιχα.
Παρ΄ όλα αυτά ο Ολυμπιακός είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που τελείωσε τον αγώνα με 15. Στους 13 σταμάτησε ο Γκριν (3/3 τρίποντα), στους 12 ο Μπιρτς, στους 11 ο Μιλουτίνοφ και στους 10 ο Παπανικολάου.
Από τους Αχαιούς που παρέμειναν στην προτελευταία θέση, καλύτερος ήταν ο Χίκεϊ με 14 πόντους.