Σάββατο 27 Απριλίου 2019

Καλπάζει για το Τσάμπιονς Λιγκ η Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν συνέτριψε με 4-1 την Άουγκσμπουργκ μέσα στο ίδιο της το σπίτι (WWK Arena), στο εναρκτήριο παιχνίδι της 31ης αγωνιστικής.
Η ομάδα του Πίτερ Μπος έφτασε την Γκλάντμπαχ στην πέμπτη θέση και είναι πια στο -2 από την τέταρτη θέση (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), που δίνει έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12΄ με τον Ντάνσο, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Φόλαντ ισοφάρισε για τις «ασπιρίνες», που στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν πλήρως και πέτυχαν άλλα τρία γκολ.
Στο 48΄ ο Χάβερτς έγραψε το 1-2, στο 60΄ ο Τα έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης και στο 88΄ ο Μπραντ μετέτρεψε σε θρίαμβο το «διπλό» της Λεβερκούζεν.
δύο τερμάτων στην ομάδα του. Και σαν να μην έλειπε αυτό, ήρθε ο Μπραντ στο 88’ να βάλει το... κερασάκι στην τούρτα και να γράψει το 4-1, που ανέβασε την ομάδα του στην πεντάδα.