Κυριακή 30 Απριλίου 2017

Πήρε τον τίτλο στη Bundesliga η Μπάγερν

Την κυριαρχία της στη Γερμανία πιστροποίησε η Μπάγερν Μονάχου, η οποία με το εμφατικό 6-0 επί της Βόφσμπουργκ, κατάκτησε και μαθηματικά τον τίτλο στη Bundesliga.
Ο αποκλεισμός από τη Ντόρτμουντ στους ημιτελικούς του Κυπέλλου πριν από λίγα 24ωρα δεν επηρέασε τους «Βαυαρούς», που διέλυσαν τους «λύκους» στην «Φολκσβάγκεν Αρένα» και τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν «κλείδωσαν» και μαθηματικά τον 5ο σερί τίτλο τους και 25ο στην Ιστορία τους από την έναρξη της Bundesliga.
Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, δεν «λυπήθηκε» τους γηπεδούχους, που μετά την ήττα αυτή κινδυνεύουν ακόμη περισσότερο με υποβιβασμό, καθώς βρίσκονται μόλις 3 βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.
Η «σεμνή τελετή» στην «Φολκσβάγκεν Αρένα» είχε ολοκληρωθεί από το πρώτο ημίχρονο, με τους «Βαυαρούς» να προηγούνται με 3-0. Ο Αλάμπα άνοιξε το σκορ κι ακολούθησαν δύο γκολ του Λεβαντόφσκι πριν το τέλος του ημιχρόνου, χάρις στα οποία ο Πολωνός στράικερ έφτασε τα 28 στην εφετινή περίοδο.
Η Μπάγερν δεν «κατέβασε ταχύτητα» και στην επανάληψη πέτυχε άλλα τρία γκολ με τους Ρόμπεν, Μίλερ και Κίμιχ.