Κυριακή 31 Δεκεμβρίου 2017

NBA: «Ξέρανε» την Οκλαχόμα ο Giannis

Με καλάθι του Γιάννη Αντετοκούνμπο 1.3 δεύτερα πριν το φινάλε (πατούσε τη γραμμή) το Μιλγουόκι νίκησε εκτός έδρας την Οκλαχόμα με 97-95.
Το τρίποντο του Ράσελ Ουέστμπρουκ στα 4.7 πριν τη λήξη δεν έστειλε το ματς στην παράταση (95-95), καθώς ο Giannis μίλησε σχεδόν στην εκπνοή με λέι απ κι ενώ νωρίτερα είχε πατήσει τη base line χωρίς να δοθεί η παράβαση από τους διαιτητές.

Οι 40 πόντοι και τα 14 ριμπάουντ του Ουέστμπροιυκ δεν αποδείχθηκαν αρκετά για να φτάσουν οι Θάντερ στη νίκη. Από την πλευρά του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 5 λάθη σε 40 λεπτά. Ο Κρις Μίντλετον με 20 και ο Τζον Χένσον με 18 πόντους συνέβαλλαν σημαντικά στο «διπλό» των «ελαφιών».