Σάββατο 30 Δεκεμβρίου 2017

Premier League: Ο Σαλάχ «καθάρισε» για την Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ τα βρήκε... σκούρα με την Λέστερ στο «Άνφιλντ», αλλά χάρις στο Μοχάμεντ Σαλάχ, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 για την 21η αγωνιστική της Premier League.
Οι «αλεπούδες» προηγήθηκαν γρήγορα με τον Βάρντι, κράτησαν για 52 λεπτά το προβάδισμα, ωστόσο, ο κορυφαίος παίκτης των «κόκκινων» την τρέχουσα σεζόν, Μιχάμεντ Σαλάχ, με δύο γκολ σε λιγότερο από 25 λεπτά οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή και στο «τρίποντο».

Εύκολο εξελίχθηκε το απόγευμα για την Τσέλσι, η οποία συνέτριψε 5-0 την Στόουκ. Οι Ριούντιγκερ, Ντρινκγουότερ και Ροντρίγκεζ σκόραραν στο 3ο, 9ο και 23ο λεπτό αντίστοιχα, ενώ στο 73` ο Γουίλιαν με πέναλτι και στο 88` ο Ζαπακόστα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
Τα έως τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Μπόρνμουθ-Έβερτον 2-1 (33`, 88` Φρέιζερ - 57` Ιντρίσα Γκουεγιέ)
Τσέλσι-Στόουκ 5-0 (3` Ριούντιγκερ, 9` Ντρινκγουότερ, 23` Ροντρίγκεζ, 73`-πεν. Γουίλιαν, 88` Ζαπακόστα)
Χάντερσφιλντ-Μπέρνλι 0-0
Λίβερπουλ-Λέστερ 2-1 (52`, 76` Σαλάχ - 3` Βάρντι)
Νιούκαστλ-Μπράιτον 0-0
Γουότφορντ-Σουόνσι 1-2 (11` Καρίγιο - 81` Αγιού, 90` Ναρσίνγκ)