Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2018

Μπάσκετ: Τρίτος στη Μόσχα ο Ολυμπιακός

Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ολυμπιακός στο τουρνουά «Gomelsky Cup», που διοργανώνει σε ετήσια βάση στη Μόσχα η ΤΣΣΚΑ.
Στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 3-4 η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ νίκησε στην παράταση την Ούνιξ Καζάν με 91-89, καθώς η κανονική διάρκεια της συνάντησης ολοκληρώθηκε 82-82.

Για να φτάσουν στη νίκη οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκε να κάνουν υπέρβαση, καθώς στο 24ο λεπτό έχαναν από τους Ρώσους με διαφορά 15 πόντων (37-52).
Με αντεπίθεση διαρκείας, όμως, ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά και έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (64-64), στο 34ο λεπτό. Ο Γουίλιαμς-Γκος ισοφάρισε σε 82-82, στο 1,2΄΄ και οδήγησε τον αγώνα στην παράταση.
Εκεί η πειραϊκή ομάδα συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, με τον Σμιθ (καλάθι και φάουλ) να ισοφαρίζει σε 89-89, στα 22΄΄ πριν τη λήξη.
Ακολούθως, ο Στρέλνιεκς αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Βεζένκοφ με επιθετικό ριμπάουντ έγραψε το 89-91 στα 5,2΄΄ κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, αφού ο Σμιθ ήταν άστοχος στη λήξη.