Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2021

Νίκη με απίθανη ανατροπή για τη Λειψία

Η Λειψία είδε το «χάρο με τα μάτια» της στη «Red Bull Arena», με την Γκλάντμπαχ να αιφνιδιάζει απόλυτα τους γηπεδούχους και να προηγείται 2-0 στο ημίχρονο, θέτοντας τις βάσεις για μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Ατυχώς όμως για τα ασταθέστατα φέτος «πουλάρια», στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε να βγαίνει η κούραση από τη μεγάλη προσπάθεια στον αγώνα του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι και η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο.

Ο Χόφμαν με πέναλτι είχε δώσει προβάδισμα στην Μπορούσια, μόλις στο 6ο λεπτό, για να διπλασιάσει ο Τουράμ στο 19΄. Στην επανάληψη όμως είχαμε άλλο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 57΄ με τον Ενκουνκού και να ισοφαρίζουν 10 λεπτά αργότερα με τον Πόουλσεν.

Προϊόντος του χρόνου οι δυνάμεις άρχισαν να εγκαταλείπουν την Γκλάντμπαχ, που δέχθηκε μεγάλη πίεση και προσπαθούσε μα κάθε τρόπο να κρατήσει τουλάχιστον το βαθμό, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ενκουνκού έδωσε την ασίστ στον Σόρλοθ για το τελικό 3-2.