Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2021

«Ξύπνησε» η Άρσεναλ

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των «16» του Europa League, Άρσεναλ, πλησιάζει τις θέσεις της Ευρώπης στην Αγγλία, μετά τη μεγάλη νίκη με 3-1 στην έδρα της Λέστερ, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Premier League, τρεις ημέρες μετά τη μεγάλη νίκη-πρόκριση επί της Μπενφίκα στο Europa League.

Οι «αλεπούδες» προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Τίλεμανς, όμως ένα ξέσπασμα της Άρσεναλ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έφερε τα... πάνω-κάτω.

Ο Νταβίντ Λουίς ισοφάρισε στο 39΄ και ο Λακαζέτ με πέναλτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε προβάδισμα στους «κανονιέρηδες». Στο β' ημίχρονο οι Λονδρέζοι συνέχισαν να είναι επιθετικοί και βρήκαν και τρίτο γκολ, με τον Πέπε στο 52΄.

Ο Μίκελ Αρτέτα παρέταξε την Άρσεναλ σε διάταξη 4-2-3-1, χρησιμοποιώντας τους Λένο, Σοάρες, Ντ. Λουίς, Μάρι, Τίρνι,  Ελνένι (66΄ Τόμας), Τζάκα, Πέπε, Σμιθ Ρόου (42΄ Όντεγκααρντ), Γουίλιαν, Λακαζέτ (84΄ Ομπαμεγιάνγκ).