Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2019

ΑΕΚ-Αντβέρπ: Έβγαλε αντίδραση και επέστρεψε στις νίκες η Ένωση

Μετά από τρεις σερί ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη, η ΑΕΚ επέστρεψε στα επιτυχημένα αποτελέσματα, καθώς επικράτησε με 62-51 της Αντβέρπ, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.
Χάρη στην εξαιρετική της άμυνα, ειδικά στο δεύτερο μέρος, η Ένωση κατάφερε να επικρατήσει τελικά της βελγικής ομάδας, παρά το γεγονός ότι στα πρώτα 20 λεπτά το ματς έδειχνε να κινείται στα πλαίσια των προηγούμενων.
Είναι χαρακτηριστικό ότι στην 3η περίοδο το παθητικό για το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν μόλις 3 πόντοι.
Κορυφαίοι για τον «δικέφαλο» ήταν οι Ρέι με 18 πόντους, Λάνγκφορντ με 16 πόντους και Σαντ Ρος, που μπορεί να σημείωσε μόλις 8 πόντους, αλλά μάζεψε 10 ριμπάουντ, είχε 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.
Όσο για την Αντβέρπ, ο Ντουτζίνσκι «φόρτωσε» με 20 πόντους το αντίπαλο καλάθι, αλλά αποδείχθηκε ότι δεν μπορούσε να πάρει μόνος του το παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51.