Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2019

Πρόκριση-θρίλερ για Άλκμααρ, Εσπανιόλ, «χέρι-χέρι» στους «32», Μπράγκα και Γουλβς

Άλλες 5 ομάδες εξασφάλισαν την πρόκριση στους «32» του Europa League, μετά το «δεύτερο πιάτο» της 5ης αγωνιστικής (προτελευταίας) των ομίλων.
Μπράγκα και Γουλβς από τον 11ο όμιλο «βολεύτηκαν» με το μεταξύ τους 3-3 κι αμφότερες πανηγύρισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι «λύκοι» προηγήθηκαν με 3-1 στο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη κατάφεραν να ισοφαρίσουν και στο τέλος οι ποδοσφαιριστές έφυγαν αγκαλιασμένοι από τον αγωνιστικό χώρο.
Μετά από πραγματικό «θρίλερ» Αλκμάαρ και Εσπανιόλ θα συνεχίσουν στον επόμενο γύρο. Με τον Παντελή Χατζηδιάκο στο αρχικό σχήμα (αντικαταστάθηκε στο 53΄ από τον Ντρούιφ) η ολλανδική ομάδα κατάφερε στο φινάλε του ματς να πετύχει δύο γκολ με τον Ντρούιφ και να μετατρέψει το εις βάρος της 0-2 σε 2-2.
Ο βαθμός την έστειλε στους «32», όπως και την Εσπανιόλ, που με το γκολ του Ντάρντερ στο 96΄ (είχε περάσει αλλαγή στο 88΄) απέσπασε ισοπαλία με σκορ 2-2 στην έδρα της Φερεντσβάρος.
Μετά τη Γάνδη, το δεύτερο εισιτήριο από τον 9ο όμιλο εξασφάλισε και η Βόλφσμπουργκ χάρις στη νίκη της με 1-0 επί της Ολεξάντριγια. Οι «λύκοι» έχουν 8 βαθμούς, έναν λιγότερο από τους Βέλγους.
Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, αλλά και την πρωτιά του 10ου ομίλου έχει από το βράδυ της Πέμπτης (28/11) η Γκλάντμπαχ, μετά το «διπλό» επί της Βόλφσμπεργκερ (1-0), ενώ στους 8 βαθμούς βρίσκεται και η Ρόμα (οι Γερμανοί έχουν προβάδισμα στην ισοβαθμία), μετά το επιβλητικό 3-0 επί της Μπασακσεχίρ στην Τουρκία. Παρά την ήττα τους, πάντως, οι γηπεδούχοι εξακολουθούν να ελπίζουν στην πρόκριση (7β.)