Δευτέρα 30 Δεκεμβρίου 2019

Τα πάνω η Τσέλσι στο φινάλε

Φινάλε «θρίλερ» σημειώθηκε στο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής της Premier League, με την Τσέλσι να παίρνει μεγάλη νίκη στο λονδρέζικο ντέρμπι με την Άρσεναλ (2-1).
Οι «κανονιέρηδες» απέτυχαν να πανηγυρίσουν το «τρίποντο» στο δεύτερο ματς του Μικέλ Αρτέτα στον πάγκο τους. Μετά το 1-1 με την Μπόρνμουθ, ήρθε σήμερα το «χαστούκι» από τους «μπλε» μέσα στο «Εμιρέιτς» κι ενώ μέχρι το 83ο λεπτό είχαν το προβάδισμα από το γρήγορο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ (13΄).

Η τραγική έξοδος του Λένο, όμως, επτά λεπτά πριν από το 90΄, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάουντ, επέτρεψε στον Ζορζίνιο να ισοφαρίσει από το... πουθενά και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Εϊμπραχαμ συνδυάστηκε ωραία με τον Γουίλιαν και τελείωσε τη φάση, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.
Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Λάμπαρντ εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.