Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2021

Η Ίντερ απάντησε με «τεσσάρα» σε Μίλαν και Γιουβέντους

Η Ίντερ δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στο «Μεάτσα» απέναντι στην Μπενεβέντο, την οποία συνέτριψε με 4-0 κι εξακολουθεί να βλέπει την κορυφή από απόσταση 2 βαθμών.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο με αυτογκόλ του Ιμπρότα στο 7ο λεπτό, αλλά στην επανάληψη ήταν καταιγιστική κι έδωσε διαστάσεις στη νίκη της, σκοράροντας με τους Μαρτίνες (57΄) και Λουκάκου (67΄, 79΄).

Νωρίτερα, με εκτός έδρας νίκες συνέχισαν επίσης τις υποχρεώσεις τους στο καμπιονάτο Μίλαν και Γιουβέντους, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής ημέρας στη Serie A.

Η ομάδα του Μιλάνου επικράτησε 2-1 της Μπολόνια με τέρματα των Ρέμπιτς (26΄) και Κεσί (πεν. 55΄), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 81΄ με τον Πόλι, και συνεχίζει να προηγείται στην κατάταξη του Καμπιονάτο με 46 βαθμούς.

Να σημειωθεί ότι στο 26΄ ο Ιμπραΐμοβιτς αστόχησε από τα 11 βήματα.

Από την πλευρά της, η πρωταθλήτρια Ιταλίας με γκολ των Κιέζα στο 20΄ και Ράμσεϊ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε στο «Λουίτζι Φεράρις» της Γένοβας τη Σαμπντόρια με 2-0 και ανέβηκε στην τρίτη θέση με 39 βαθμούς.