Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου 2021

Ήττα στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας για τον Παναθηναϊκό

Με ήττα ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στη φετινή Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός, χάνοντας στο πριγκιπάτο με 63-75 από την «πρωτάρα» στη διοργάνωση Μονακό.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έχασε από τα πρώτα λεπτά την επαφή στο σκορ απέναντι στους Μονεγάσκους και με εξαίρεση κάποιες προσπάθειες του Παπαπέτρου (16π.) και του Μέικον (13π. με 3 τρίποντα), οι υπόλοιποι παίκτες της αθηναϊκής ομάδας κινήθηκαν σε απόδοση κάτω του μετρίου.

Κορυφαίος της γαλλικής ομάδας ήταν ο Άντζουσιτς (17π., 4/4τρ.), ο οποίος είχε άξιους συμπαραστάτες τους Τζέιμς (11π.), Λι (10π.), Μοτιεγιούνας (10π.) και Χαλ (10π.).

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει την επαφή του με το σκορ ως το 8ο λεπτό (15-14). Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 7-1 για να τελειώσουν το δεκάλεπτο με 22-15, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 38-28.

Οι «πράσινοι» δεν βελτιώθηκαν ούτε στην  επανάληψη. Η αθηναϊκή ομάδα δεν είχε δημιουργία και περιφερειακό σουτ, με αποτέλεσμα η διαφορά στο 28΄ να φτάσει στο +17 (56-39), η τρίτη περίοδος να ολοκληρωθεί με 56-44 και η Μονακό να κρατά με άνεση τη διαφορά και τη νίκη.