Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου 2021

Europa League: Και η Νάπολι χάνει...

Η ήττα της Νάπολι και μάλιστα εντός έδρας, πρώτη για τους «παρτενοπέι» τη φετινή αγωνιστική περίοδο σε όλες τις διοργανώσεις και το «2 στα 2» των Λιόν και Λέγκια Βαρσοβίας ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν στις αποψινές συναντήσεις της 2ης αγωνιστικής που ξεκίνησαν στις 19:45.

Η Νάπολι άνοιξε το σκορ... από τα αποδυτήρια απέναντι στη Σπαρτάκ Μόσχας, αλλά στο 29΄ ο Μάριο Ρούι αποβλήθηκε και οι Ρώσοι το εκμεταλλεύτηκαν για να προηγηθούν. Στο 82΄ η ισορροπία αποκαταστάθηκε καθώς αποβλήθηκε και ο Κοφριέζ, αλλά ήταν αργά για τους Ιταλούς, που απόψε είχαν βασικό τον Μανωλά.

Με δύο γκολ του Εκαμπί σε 7 λεπτά η Λιόν τελείωσε το παιχνίδι με την Μπρόντμπι (3-0) και προηγείται στον πρώτο όμιλο, ενώ η Λέστερ ηττήθηκε στη Βαρσοβία από την Λέγκια (1-0), με τους Πολωνούς να κάνουν ιδανικό ξεκίνημα στη διοργάνωση έχοντας νικήσει στην πρεμιέρα την Σπαρτάκ εκτός.

Καταγιστική ήταν η Αϊντχόφεν στην Αυστρία, όπου διέλυσε με 4-1 την Στουρμ Γκρατς και πήρε με πανηγυρικό τρόπο την πρώτη της νίκη στο Europa League. Ο Μάριο Γκέτσε είχε δύο ασίστ, αλλά δεν σκόραρε.

Στον όμιλο του Ολυμπιακού (4ο) η Άιντραχτ «χτύπησε» στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Πασιένσια κι έφυγε νικήτρια από την Αμβέρσα με 1-0 (πρώτη νίκη) απέναντι στην Αντβέρπ, που δεν έχει ακόμη βαθμό.

Αναλυτικά:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

• Σπάρτα Πράγας-Ρέιντζερς 1-0 (29΄ Χάντσκο)
  • Λιόν-Μπρόντμπι 3-0 (64΄, 71΄ Εκαμπί, 85΄ Αουάρ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

• Σοσιεδάδ-Μονακό 1-1 (54΄ Μερίνο - 16΄ Ντισασί)
  • Στουρμ Γκρατς-Αϊντχόφεν 1-4 (55΄ Στάνκοβιτς - 32΄ Σανγκαρέ, 51΄ Ζάχαβι, 73΄ Μαξ, 78΄ Φερτέσεν)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

• Λέγκια Βαρσοβίας-Λέστερ 1-0 (31΄ Εμρέλι)
  • Νάπολι-Σπαρτάκ Μόσχας 2-3 (1΄ Ελμάς, 90΄+4 Οσιμέν - 55΄, 90΄ Πρόμες, 81΄ Ιγκνάτοφ)