Παρασκευή 28 Ιουνίου 2024

Copa America: Η Ουρουγουάη συνέτριψε την Βολιβία με 5-0 και εξασφάλισε την πρωτιά στον τρίτο όμιλο – ΒΙΝΤΕΟ

Η Ουρουγουάη, με τον Φακούντο Πελίστρι να συμβάλλει με γκολ και ασίστ, συνέτριψε τη Βολιβία με 5-0, εξασφαλίζοντας την πρόκριση και την πρωτιά στον τρίτο όμιλο του Copa America.

Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα, με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, έχει ήδη εξασφαλίσει την κορυφή του ομίλου πριν από το ντέρμπι με τις Ηνωμένες Πολιτείες.

Ο Φακούντο Πελίστρι, σε εξαιρετική φόρμα, άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό και στη συνέχεια ο Νούνιεζ, ο οποίος σκόραρε για έβδομο συνεχόμενο αγώνα με την εθνική, πέτυχε το δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουρουγουάη, παίζοντας στο ΜετΛάιφ, αύξησε το σκορ σε 3-0 με γκολ του Μάξι Αραούχο στο 77ο λεπτό.

Ο Πελίστρι συνέχισε την εξαιρετική του απόδοση, δίνοντας ασίστ στον Φέντε Βαλβέρδε για το τέταρτο γκολ στο 81ο λεπτό, ενώ ο Μπεντακούρ διαμόρφωσε το τελικό 5-0 λίγο μετά την είσοδό του στον αγώνα.