Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2018

Basketball Champions League: Τρίτη σερί νίκη η ΑΕΚ

Χάρις σε ένα εξαιρετικό τρίτο 10λεπτο, διάστημα στο οποίο έκανε επιμέρους σκορ 32-15, η ΑΕΚ επικράτησε με 90-80 της Ντιζόν στην Γαλλία και πανηγύρισε την 3η διαδοχική της νίκη στο Basketball Champions League, μετά από αυτές επί των Νίμπουρκ και Μπάμπεργκ.

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο στο πρώτο μέρος με 8 πόντους διαφορά, αλλά ήταν εξαιρετική στην 3η περίοδο και πήρε δίκαια τη μεγάλη νίκη. Νίκη, που θα της τονώσει την ψυχολογία, μετά το κακό ξεκίνημα που έχει κάνει στην Α1, όπου ήδη μετρά 2 ήττες σε 4 αγωνιστικές με τελευταία αυτή από τον Προμηθέα στην Πάτρα.
Κορυφαίος σε αυτό το διάστημα για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Βινς Χάντερ. Ο Αμερικανός πέτυχε τους 14 από τους 25 πόντους του, ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ! Η Ενωση μάζεψε 42 ριμπάουντ έναντι 19 της Ντιζόν που συμβιβάστηκε με την 3η ήττα. Κορυφαίος των γηπεδούχων αναδείχθηκε ο Ντέιβιντ Χόλστον με 20 πόντους.