Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2018

BCL: Ασταμάτητος ο Προμηθέας

Δεν... πιάνεται ο Προμηθέας Πατρών στο ξεκίνημα του Basketball Champions League.
Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε, νίκησε και την Μπεσίκτας στο «Δημήτρης Τόφαλος» με 80-72, έφτασε στο 4Χ4 κι εξακολουθεί να φιγουράρει στην κορυφή του Δ΄ ομίλου.
Οι Αχαιοί ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη βραδιά τον Ριόν Μπράουν, ο οποίος με 18 πόντους αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του ματς, ενώ είχε ακόμη 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Νίκος Γκίκας, ο οποίος στην τελευταία περίοδο ήταν κυριολεκτικά «μία ομάδα μόνος του.» Ο Έλληνας πόιντ γκαρντ πήρε από το... χέρι την ομάδα του στον... επίλογο του αγώνα και με ένα ξέσπασμά του ο Προμηθέας υποχρέωσε τους Τούρκους στην τρίτη εφετινή τους ήττα.
Ο Γκίκας τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά συμμετοχής, καλύπτοντας το κενό που προέκυψε στον Προμηθέα από τις απουσίες του Ολεξάντρ Λίποβι και του Οκτάβιους Έλις, ο οποίος τραυματίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο.