Παρασκευή 21 Ιουνίου 2024

Copa America: Ξεκίνημα με νίκη για την Αργεντινή κόντρα στον Καναδά

Η Αργεντινή, παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, νίκησε τον Καναδά με 2-0, ξεκινώντας την υπεράσπιση του τίτλου της στο Copa America. Το Mercedes Benz Arena στην Ατλάντα ήταν ασφυκτικά γεμάτο, με το κοινό να περιμένει με ανυπομονησία να δει τον Μέσι και την ομάδα του να αντιμετωπίζουν τον πρωτοεμφανιζόμενο Καναδά.

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι επικράτησε μετά από ένα αδύναμο πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο η Αργεντινή έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, ενώ η ομάδα του Ντέιβις διατήρησε το 0-0.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Χούλιαν Άλβαρες σκόραρε με ασίστ του ΜακΚάλιστερ, ενώ οι Μαρτίνες και Μέσι απώλεσαν ακόμα δύο ευκαιρίες ο καθένας για να “κλειδώσουν” το παιχνίδι.

Τελικά, ο Μέσι, παρά τις χαμένες ευκαιρίες, έδωσε την ασίστ στον Λαουτάρο Μαρτίνεζ στο 88ο λεπτό, για το τελικό 2-0 που εξασφάλισε στην Αργεντινή την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.