Δευτέρα 24 Ιουνίου 2024

Copa America: Ξεκίνησε με τριάρα η Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη ξεκίνησε δυναμικά το Copa America, επικρατώντας του Παναμά με σκορ 3-1 στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου.

Με κυρίαρχη εμφάνιση, η Σελέστε επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της από το πρώτο λεπτό του αγώνα.

Ο Αραούχο άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, διαμορφώνοντας το 1-0, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η Ουρουγουάη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Παναμά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο προπονητής Μαρσέλο Μπιέλσα διαχειρίστηκε το παιχνίδι με στρατηγική. Ο Νούνιες σημείωσε το δεύτερο γκολ στο 85ο λεπτό, ενώ ο Βίνια εδραίωσε τη νίκη με το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις. Ο Παναμάς μείωσε το σκορ στο 91ο λεπτό με γκολ του Μουρίγιο, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Η Ουρουγουάη έκανε το ιδανικό ξεκίνημα στη διοργάνωση, δείχνοντας τις προθέσεις της για τη συνέχεια του τουρνουά.