Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

Euroleague: «Σεφτέ» στις νίκες για Αρμάνι Μιλάνο και Μπαρτσελόνα

Η δυναμική αμυντική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και η αποφασιστική κυριαρχία στα ριμπάουντ οδήγησαν την Αρμάνι Μιλάνο στην ανατροπή και την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague.

Η ιταλική ομάδα επικράτησε με σκορ 79-74 της νεοφώτιστης Παρί σε αγώνα που διεξήχθη στο Μιλάνο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας τους Γάλλους στη δεύτερη διαδοχική ήττα τους στη διοργάνωση.

Ο Σέιβον Σιλντς ήταν ο ηγέτης της Αρμάνι, σημειώνοντας 21 πόντους, ενώ εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν και οι Νίκολα Μίροτιτς και Ζακ ΛεΝτέι, οι οποίοι συνέβαλαν με 15 και 13 πόντους, αντίστοιχα. Από την πλευρά της Παρί, ο Τι Τζέι Σορτς ξεχώρισε για ακόμα μία φορά, καταγράφοντας 17 πόντους και 8 ασίστ.

Τα σκορ ανά δεκάλεπτο: 20-18, 35-39, 58-57, 79-74.

Στην αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα, ένα καταιγιστικό σερί στο τέλος της τρίτης περιόδου και τις αρχές της τέταρτης, ήταν το “κλειδί” για την επικράτηση των Καταλανών με 88-73 επί της Άλμπα Βερολίνου. Με αυτή τη νίκη, η ισπανική ομάδα σημείωσε την πρώτη της επιτυχία στη φετινή Euroleague, ενώ η Άλμπα παραμένει χωρίς νίκη, με ρεκόρ 0-2.

Η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 15-0 από το 53-54 στο 28ο λεπτό, φτάνοντας το σκορ στο 68-54 στο 31ο λεπτό, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη νίκη πριν καν ολοκληρωθεί το ματς.

Ο Ντάριο Μπριθουέλα ξεχώρισε για τους νικητές με 18 πόντους, ενώ από την Άλμπα ο Μάρτιν Χέρμανσον προσπάθησε να αντισταθεί με 13 πόντους.

Τα σκορ ανά δεκάλεπτο: 19-16, 43-37, 63-54, 88-73.