Δευτέρα 31 Δεκεμβρίου 2018

Νίκησε και περιμένει τον Παναθηναϊκό

Με σερί 11-0 στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 78-68, στο πιο μεγάλο ματς της 11ης αγωνιστικής της Α1.
Στο ξεκίνημα του τελευταίου 10λεπτου, ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με 57-55, αλλά οι Πειραιώτες πέτυχαν 11 αναπάντητους πόντους, πήραν προβάδισμα εννέα (66-57) και στη συνέχεια δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στην 10η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Πλέον, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ θα αφοσιωθεί στο μεγάλο ντέρμπι της ερχόμενης Παρασκευής με τον Παναθηναϊκό (4/01) στο ΣΕΦ, στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της Euroleague.
Μετά το... κάζο στην Τουρκία από την Νταρουσάφακα, ο Ολυμπιακός πήγε στην Θεσσαλονίκη σαφώς πιο έτοιμος πνευματικά και αποφασισμένος να μην δώσει άλλα δικαιώματα.
Η ομάδα του Μπλατ ήταν κυρίαρχη στη ρακέτα, είχε πολύ καλές συνεργασίες και πολύ καλά ποσοστά πό τα 6.75, έφτασε στην 10η νίκη της στο πρωτάθλημα, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» έπεσε στο 6-5.
 Οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το ματς με 47 ριμπάουντ, 18 από τα οποία ήταν επιθετικά, 25 ασίστ και 12/34 τρίποντα, με τον «Δικέφαλο» να έχει, αντίστοιχα, 28 ριμπάουντ, 14 ασίστ και 10/27 σουτ από τα 6.75.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης (19π., 9 ριμπ., 6 ασ.), με άξιο συμπαραστάτη τον Νίκολα Μιλουτίνοβ (17π., 13 ριμπ.) και τον Γιάνις Στρέλνιεκς (14π.).
Από τους Θεσσαλονικείς, που προσπάθησαν ν α μείνουν κοντά στο σκορ και μέχρι το 33΄ το είχαν καταφέρει, ξεχώρισαν οι Φιλς Γκος (16π., με 5/7 τρίποντα, 5 ριμπ. 4 ασ.) και Γιάνικ Μορέιρα (16π., 9 ριμπ).