Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2019

Μπάσκετ: Στον Άρη το πρώτο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ο Άρης ήταν ο νικητής στο κλασικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, με το οποίο «έπεσε η αυλαία» στην πρεμιέρα της φετινής Basket League, καθώς οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 85-82 στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται 70-70.
Με κινητήριο επιθετικό «μοχλό» τον Μποχωρίδη, τους Σλαφτσάκη, Γκετσεβίτσιους να βοηθούν και πιεστική άμυνα, ο Άρης από το 16-18 (11΄), με επιμέρους σκορ 20-4, απέκτησε διαφορά 14 πόντων (36-22), στα 1:40΄΄ για τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου.

Με τον Τσόχλα να έχει καταλυτική παρουσία (επιθετικά και δημιουργικά), οι «ασπρόμαυροι» έφεραν το ματς στα ίσα (59-59). Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήταν άμεση και με σερί 9-2 προηγήθηκαν στο 38΄ με +7 (68-61).
Ο ΠΑΟΚ με τους Σμιθ, Σαρικόπουλο μείωσε, στα 15΄΄7 για το τέλος, στο μισό καλάθι (68-67), ο Γκετσεβίτσιους στα 14΄΄3 με 2/2 βολές έκανε το σκορ 70-67, αλλά ο Σμιθ ισοφάρισε με τρίποντο στην τελευταία επίθεση κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.
Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +3 στα 1:44΄΄ για την ολοκλήρωση της παράτασης, ο Άρης ισοφάρισε και στα 2΄΄ πριν τη λήξη (82-82) δόθηκε φάουλ του Τσόχλα στον Μποχωρίδη, ο αρχηγός του Άρη ευστόχησε στη μία βολή, έχασε τη δεύτερη, αλλά πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό 85-82.