Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2022

Νίκη σε... δέκα λεπτά για τον Κολοσσό Ρόδου

Μετά από δύο συνεχείς ήττες, από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και τον Ολυμπιακό εντός έδρας, ο Κολοσσός ξαναγύρισε στις νίκες επικρατώντας στη Ρόδο της Λάρισας με 93-75, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Αυτή ήταν η όγδοη φετινή νίκη για την ομάδα από το «σμαραγδένιο νησί», που βρίσκεται στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας της Stoiximan Basket League, στο λυκαυγές του δεύτερου γύρου.

Ο αγώνας κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, καθώς στα πρώτα λεπτά όχι μόνο ήταν αμφίρροπος αλλά το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Θεσσαλούς προηγούμενους στο σκορ 66-65.

Στα δέκα τελευταία λεπτά, όμως, ο Κολοσσός έτρεξε επιμέρους σκορ 28-9 και μετέτρεψε το έως τότε ντέρμπι σε μια άνετη και με ευρεία διαφορά επικράτηση.

Κορυφαίος του Κολοσσού ήταν ο Μαργαρίτης με 23 πόντους (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ, ενώ άλλους 22 πόντους (4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα) και 5 ασίστ ήταν η συνεισφορά του Φλόιντ.