Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2017

Γερμανία: Κράτησε την κορυφή η Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ δεν ήταν καλή σήμερα, επηρεασμένη και από την εντός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης (1-3) μεσοβδόμαδα, αλλά κατόρθωσε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Άουγκσμπουργκ.
Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 2-1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, με τον αρχηγό τους, Σωκράτη Παπασταθόπουλο, να παίζει και στα 90 λεπτά, κι αύξησαν, προσωρινά, στους πέντε βαθμούς το προβάδισμα από την δεύτερη Χοφενχάιμ.

Αντίθετα με τον Παπασταθόπουλο, ο Κώστας Σταφυλίδης βρέθηκε στην αποστολή των γηπεδούχων αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε από τον προπονητή του.
Βασικός σε όλο τον αγώνα ήταν και ο Τάσος Δώνης, αλλά είδε την ομάδα του να δέχεται γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και να ηττάται με 1-2 στη Φρανκφούρτη.
Η Μπορούσια Μενχεγκλάντμπαχ, τέλος, κατέβαλε την αντίσταση του Ανόβερου χάρη σε πέναλτι του Τοργκάν Αζάρ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και βελτίωσε τη θέση της.

Αναλυτικά:
  • Γκλάντμπαχ-Ανόβερο  2-1 (67΄ Γκίντερ, 90΄+4 πεν. Αζάρ - 71΄ Χάρνικ)
  • Βόλφσμπουργκ-Μάιντς 1-1 (55΄ Γκιλαβογκί - 74΄ Μούτο)
  • Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Στουτγκάρδη   2-1 (42΄ Ρέμπιτς, 90΄+3 Χάλερ - 61΄ Τερόντε)
  • Άουγκσμπουργκ-Ντόρτμουντ 1-2 (11΄ Καγιούμπι - 4΄ Γιαρμολένκο, 23΄ Καγκάουα)