Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2017

Ισπανία: Φεστιβάλ... γκολ στο «Μπαλαΐδος»

Μόνο εύκολος αντίπαλος δεν ήταν τελικά για τη Θέλτα η νεοφώτιστη Χιρόνα, που έφυγε από το «Μπαλαΐδος» του Βίγκο με έναν πολύτιμο βαθμό, αποσπώντας ισοπαλία 3-3 με γκολ στο 86΄.
Το σκορ στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής άνοιξε στο 8ο λεπτό ο Σίστο. Από εκείνο το σημείο ακολούθησε ένα εκπληκτικό οκτάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου σημειώθηκαν άλλα τρία γκολ!

Ο Π¨ορτου στο 10΄ και ο Στουάνι στο 14΄ «γύρισαν» το παιχνίδι για τη Χιρόνα, για να ισοφαρίσει ο Γκόμες στο 16΄ και τους φιλάθλους στις εξέδρες να «τρίβουν» τα μάτια τους με αυτά που έβλεπαν.
Με απίθανο φάουλ ο Βας ξανάβαλε μπροστά τη Θέλτα στο 76΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν ξανά την απάντηση, με τον Χουάντε να απαντά τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.
Η ομάδα της Γαλικίας έφτασε στους 8 βαθμούς, ενώ η Χιρόνα έχει δύο λιγότερους.