Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2021

Αλώβητη στο «Κινγκ Πάουερ» η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ φρόντισε να τελειώσει από νωρίς τον αγώνα με τη Λέστερ, κι ας έπαιζε στην έδρα των «αλεπούδων», στο «Κινγκ Πάουερ».

Οι «κανονιέρηδες» σκόραραν δις σε αυτό το διάστημα της αναμέτρησης, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής. Μόλις στο 5ο λεπτό, από κόρνερ του Σακά ο Μαγκαλιάες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 18΄ η ανωτερότητα της Άρσεναλ απέδωσε για δεύτερη φορά, με τον Σμιθ-Ρόου να παραβιάζει για δεύτερη φορά την εστία του Σμάιχελ για το 0-2, αλλά από εκείνο το σημείο η Λέστερ πήρε τα ηνία.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά, αλλά ο Ράμσντεϊλ έκανε μεγάλες επεμβάσεις με αποκορύφωμα μια διπλή απόκρουση στο 43ο λεπτό.

Οι Βάρντι, Τίλεμανς και Μάντισον έχασαν επίσης σημαντικές ευκαιρίες και στο δεύτερο ημίχρονο για τη Λέστερ, που έχασε ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές (δύο νίκες και δύο ισοπαλίες).

Για την Άρσεναλ του Μίκελ Αρτέτα ήταν η πέμπτη νίκη στα επτά τελευταία παιχνίδια, ενώ τα άλλα δύο έληξαν ισόπαλα 0-0.