Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2021

Πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κράτησε την επίθεση του Ιωνικού στους 59 πόντους και σκοράροντας 65, πέτυχε στην Νίκαια την πρώτη εκτός έδρας νίκη της και συνολικά τρίτη στη Basket League της φετινής σεζόν.

Ο Ιωνικός με τρίποντα των Μουσταφά, Αθηναίου και επιμέρους σκορ 8-2 στα τελευταία 1’ και 20’’ του πρώτου δεκάλεπτου, τελείωσε την περίοδο στο +8 (23-15).

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, η Ένωση, παρά την απώλεια λόγω τραυματισμού του Στέφαν Γέλοβατς στο 7’, κυριάρχησε με εξαιρετική άμυνα και ρυθμό στην επίθεση.

Με τον Παππά να οργανώνει καλά και 12 πόντους με 2 τρίποντα του Γκρίφιν η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 23-5 και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 10 πόντων (38-28).

Η Ένωση άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με δύο τρίποντα του Ανγκόλα και ένα καλάθι του Χάμερ και ξέφυγε με διαφορά 16 πόντων (48-32) λίγο μετά το 23΄.

Οι γηπεδούχοι με την άμυνα ζώνης και δύο γκολ-φάουλ των Τζέρμαν, Κολοβέρου μείωσαν στους τρεις (52-49) στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου και με βολή του Κολοβέρου στο καλάθι (54-52)’.

Η ΑΕΚ απάντησε με τρίποντο του Ανγκόλα και καλάθι του Νίκου Παππά (59-52 λίγο μετά το 33’) και διατήρησε την διαφορά και τη νίκη έως το τέλος.

Ο Χάμερ που έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Ανγκόλα, ο οποίος σκόραρε 15 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ και ο Γκρίφιν που είχε 14 πόντους και 4 κοψίματα ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Ο Τζέρμαν με 24 πόντους προσπάθησε περισσότερο για τους γηπεδούχους.