Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2021

Το Λαύριο άλωσε το Αλεξάνδρειο, στον Προμηθέα το ντέρμπι

Με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ, το Λαύριο έφυγε για δεύτερη συνεχή χρονιά με τη νίκη από το Αλεξάνδρειο επικρατώντας 73-69 του Άρη, συλλέγοντας το τέταρτο ροζ φύλλο σε πέντε αγωνιστικές.

Με 9 πόντους του στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-11 και μετέτρεψαν το εις βάρος τους 41-38 του πρώτου ημιχρόνου στο υπέρ τους 57-52 στο 30΄.

Ο Αμερικανός ήταν καθοριστικός και στο τελευταίο λεπτό, καθώς στα 50΄΄ πριν τη λήξη έγραψε το 71-68 και στην άμυνα έκλεψε την μπάλα από τον Χάνλαν και με κάρφωμα «σφράγισε» τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Εκτός του Κάρτερ διακρίθηκαν ακόμη ο Κακλαμανάκης ο οποίος σκόραρε 10 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ, ο Σμιθ που πέτυχε 15 πόντους και ο Περσίδης, ο οποίος «κράτησε» το Λαύριο στο πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους (3/4 τρίποντα).

Από τον Άρη, που γνώρισε δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα και έχει μείνει στην μια νίκη, στην πρεμιέρα επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, προσπάθησαν περισσότερο ο Ουίλιαμς, ο οποίος σκόραρε 18 πόντους και ο Λόκετ με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στο ντέρμπι της Πάτρας νίκησε ο Προμηθέας, που επικράτησε εκτός έδρας με 71-59 του Απόλλωνα. Ήταν η τέταρτη νίκη για τον Προμηθέα που βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-1 ενώ οι «μελανόλευκοι» (πρώτη ήττα φέτος στο γήπεδό τους), υποχώρησαν στο 2-3.

Ο Γκραντ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ρέι με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, που πήραν άλλους 10 πόντους από τον Γκάντι και 9 από τους Ρογκαβόπουλο και Μάιλς.

Για τους γηπεδούχους ο Τσαλμπούρης μέτρησε 21 πόντους (4/7 τρίποντα) ενώ είχε συμπαραστάτη στην επίθεση τον Κόουλμαν που τελείωσε με 14 πόντους. Επτά πόντους και 13 ριμπάουντ είχε ο Ντέιβις ενώ άποντος έμεινε ο Δίπλαρος με 0/8 σουτ.