Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2024

Με ανατροπή στους «16» ο Ατρόμητος, λαχτάρα για την Καλλιθέα

Με πρωταγωνιστή τον Μακάνα Μπάκου ο οποίος «χτύπησε» δύο φορές σε ένα τρίλεπτο (77΄, 79΄) ανατρέποντας το προβάδισμα που είχε πάρει ο Λεβαδειακός από το 12΄ με τον Γιαννιώτα, ο Ατρόμητος νίκησε στη Λιβαδειά τον Λεβαδειακό 2-1 και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Να σημειωθεί ότι με το σκορ στο 1-0, οι γηπεδούχοι Βοιωτοί είδαν την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Κοσέλεφ και να χάνεται η μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο γκολ.

Η Καλλιθέα τα… χρειάστηκε στη Ρόδο απέναντι στον Διαγόρα της Super League 2, «κόλλησε» για 120 λεπτά στο 0-0, αλλά πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 4-3 και πρόσωπο του αγώνα τον Γιάννη Γκέλιο που απέκρουσε δύο εκτελέσεις.

Η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι έχασε πολλές ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια και την παράταση αλλά το γκολ δεν το βρήκε.

Στα πέναλτι ο Διαγόρας φάνηκε να παίρνει προβάδισμα μετά τη χαμένη προσπάθεια του Ματίγια (απέκρουσε ο Τσιλιγκίρης), όμως ο Γκέλιος ήταν εκεί για να νικήσει τους Μανιά και Παπαδόπουλο.